SIKÇA SORULAN SORULAR - Serdar GÜRSUL
Obezite ameliyatları laparoskopik girişimler olduklarından dolayı hastalar aynı günün akşamı ayağa kalkabiliyorlar ve 3 gün sonra da taburcu olabiliyorlar. Ameliyatınızdan sonra kaçak testinde olumsuzluk yok ise ağızdan sıvı gıdalara başlanacaktır. Sıvı beslenmeyi takiben taburcu işlemleriniz yapılacaktır.
Tüp mide ameliyatı sonrası 1-2 yıllık dönemde fazla kilolarını %40-90 oranında verebilmeleri mümkündür. Kilo vermedeki başarı hastanın ameliyat sonrası diyet ve egzersiz programına uyması ile doğru orantılıdır.
Obezite ameliyatlarından sonra hastanede kalış süresi hastanın iyileşme sürecine bağlı olarak değişkenlik gösterse de genellikle hasta en az 3 gün serviste yatırılmaktadır.
Obezite ameliyatlarından genellikle 5 gün sonra banyo yapabilirsiniz. Intihaplaşma ve enfeksiyon riskine karşın dikişlerinizin üzerini su geçirmez medikal bant ile kapatmanız önerilir.
Obezite ameliyatlarından sonra kilo verme yaklaşık 12-18 ay kadar devam etmektedir. Bazı durumlarda hastalar fazla kilolarını bu süreç tamamlamadan verebilmekte ve kilo vermeleri daha erken dönemlerde durabilmektedir. (Her hastanın kilo verim süreci değişkendir demoralize olmamak için kendinizi kimseyle kıyaslamayın)
Laparoskopi Sleeve gastrektomi operasyonu ile %80-85 lik bölüm çıkarılır. Zaman içerisinde organın tekrar büyüdüğü görülebilmektedir. Bu yüzden bireylerin yeme programı süreçlerinde katı gıda ve sulu gıda ayrımını doğru yapması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında yemeklerde sulu tüketimi yapılmamasına dikkat etmelidir.
Yüksek kalorili,baharatlı ve çok yağlı gıdalar tüketilmemeli, tatlılar doyumluk değil tadımlık olmalı, asitli ve gazlı içecekler tüketilmemelidir.
Ameliyattan ortalama 1,5 yıl sonra önerilen diyet uygulanmazsa ve spor yapılmazsa hastalar tekrar kilo alabilmektedirler bu risk yaklaşık olarak 3 yıldan sonra %5 ile %10 düzeyindedir ancak genellikle hiçbir zaman eski kilolarına ulaşamazlar.
Ameliyat sonrası 1 ay süre ile kahve ve kafeinli içecekler tüketilmemelidir. 1.ay itibariyle az telveli sütlü türk kahvesi, 3.ay itibariyle filtre kahve veya nescafe tüketilebilir.
Asitli içecekler midenize atılan dikişlerin iyileşmesini engeller. İlk 12 ay asitli içeceklerden uzak durulmalı
Obezite cerrahisi sonrası hamilelik 1. Yıl itibari ile düşünülmelidir. Bu dönem hem zayıflama sürecinin neredeyse tamamlanması hem de bebek beslenmesi için gereken sürenin tamamlanması olarak nitelendirilir. Bebek sağlığı konusunda da herhangi bir şüphe kalmaması gerekir.
Obezite ameliyatlarından sonra genellikle hastalarımıza 10 gün ev istirahatı önermekteyiz. Hasta 7 gün sonra masa başı çalışıyor ise işine dönebilmektedir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler için ve spora başlamak için ise en az 30 gün beklenmesi tavsiye edilir.
Ameliyatınızın 14.günü dikişlerinizi aldırmalısınız.
İyileşme sürecini yavaşlattığı için ilk 1 ay sigara kullanılmamalı.
Ameliyatın ardından 4 hafta geçtikten sonra denize veya havuza girilmesinde bir sakınca yoktur.
Obezite operasyonlarından sonra doktor ve diyetisyen kontrolleri; 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 12. ayda gerçekleşmektedir. Yurt dışı ve şehir dışı hastalarımızda ise farklı formüller izleyerek doktorlar kontrolleri gerçekleştirmekteler.
Bir ay kadar sebze tüketilmesi önerilmez. Özellikle gaz sorunu yaratabilecek brokoli, lahana gibi sebzelerden uzak kalınması mide sağlığı açısından önemli.
Baklagiller gaz yapıcı özellikleri ve lifli yapıları ile hazmı zor besinler arasında bulunmaktadır. Tüketime başlamak için en uygun zaman 6. Haftadır.
Obezite kansere neden olan önemli bir risk faktörüdür. Obezite ameliyatı ile bu kanser riski doğal olarak azalmaktadır.
Evet, saç dökülmesi oluşabilir. Kilo kaybı dolayısıyla vücutta hormonal değişiklikler meydana gelir, bu esnada saç dökülmesi yaşanabilir. Ancak, bu dökülme tamamıyla geçicidir. Dökülen saç var ise tekrar yerine gelmektedir. Saç dökülmesinin başlıca sebeplerinden biri ise dengesiz beslenmedir. Saç dökülmesini önlemek amacıyla B vitamini, çinko, CO-enzymQ içerikli vitaminler kullanabilirsiniz.
Nekahat evresi dediğimiz süreç 1 ay kadar devam etmektedir; nadirende olsa halsizlikler ağrı ve gaz şikayetleri olabilir.
Egzersiz yapmayı hayatınızın bir parçası haline getirirseniz sarkmaların önüne büyük ölçüde geçebilirsiniz. Ameliyatın üstünden bir yıl geçtikten sonra cerrahi yöntemlerle sarkmalardan kurtulabilirsiniz.