ÖNCESİ ve SONRASI - Serdar GÜRSUL

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası durumları hakkında bilgi almak ve size özel kombine mide küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Mide küçültme ameliyatı öncesi hastaların dikkat etmesi gereken pek çok durum söz konusudur. Sadece doktor tavsiyelerine göre hareket etmesi gereken hastaların bu dönemde kilo vermesi gerekir. Çünkü operasyon öncesi kilo kaybı, ameliyatın başarılı geçmesini destekler. Buna ek olarak operasyon riskleri de en aza indirilir. Solunum fonksiyonları ve rutin testler ile beraber yapılacak endoskopik değerlendirme sonucunda beden kitle endeksine bakılarak mide küçültme yani obezite ameliyatı kararı alınacaktır. Hastanın ameliyattan önceki gece sıvı ve katı tüketimi bırakması, 1 hafta önceden de sigara ve alkole ara vermesi gerekir. Yine mide ameliyatı öncesinde kardiyoloji, göğüs, psikiyatri ve endokrinoloji doktorlarının görüşleri alınır ve artık operasyon için hazırlıklara başlanır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların doktor kontrolünde sıvı beslenmeye geçmesi gerekiyor. Ayrıca operasyon sırasında atılacak kesilerin kalıcı olmadığı unutulmamalıdır. Ameliyattan sonraki 5. saat itibariyle yürümeye başlayan hastaların birkaç gün hastanede istirahat etmesi gerekir. Özellikle de bu dönemde bol su tüketimi gerçekleştirilmelidir. Diyetisyenin hazırladığı beslenme programı ilk 14 gün boyunca uygulanırken bu dönemden sonra yumuşak gıdalar yine doktor onayıyla tüketilebilir. Ancak ağır fiziksel aktivitelerin tamamı yasaktır.

Genel kontroller 3 ayda bir yapılırken ameliyat sonrası kızarıklık, kusma, ateş, akıntı ve mide bulantısı gibi durumlarda hızlıca muayene sürecine dahil olunmalıdır. Ciddi bir komplikasyon riski bulunmayan mide küçültme ameliyatlarında ilk günlerde hastalar kendini halsiz ve yorgun hissedebilir. Bunun dışında mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların gazlı, şekerli ve asitli içeceklerden tamamen uzak durması da şarttır. Bu kurallara uyum sağlayan hastaların kısa sürede ideal kilo seviyesine ulaşacağı bilinmelidir.

Mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrasında hekim kontrolünde hareket edilmelidir. Birçok hasta ameliyat sonrası aşırı kilolarından ne zaman kurtulacağını da merak etmektedir. Kurallara uygun hareket eden hastalar 12. aydan sonra ideal kiloya ulaşacak ve formunu korumak için diyete devam edecektir. Bu dönemde gün içinde bol su tüketimi, egzersizler, sağlıklı beslenme ve hafif gıdaların tüketilmesi çok önemlidir.