OBEZİTE ve KANSER İLİŞKİSİ - Serdar GÜRSUL

Obezite ve KANSER İLİŞKİSİ?

Obezite ve kanser arasındaki risk ve ilişkisi hakkında bilgi almak ve size özel kombine Obezite Ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Obezite ve Kanser Arasındaki İlişki

Obezite, vücuttaki yağ oranıyla beraber kilonun artması sonucunda pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere tip 2 diyabet ve kanser gibi hastalıklara neden olabilen obezitenin teşhis ve tedavi süreci bu yüzden çok önemlidir. Obezite hastalığı ayrıca metabolik değişimlere neden olurken teknolojinin gelişimi sayesinde artık kanser teşhisi de kısa sürede konulabilir. Yapılan araştırmalarda obezitenin son 30 yılda ciddi rakamlara ulaştığı belirtilirken koroner kalp hastalıkları, diyabet ve felç ile yüksek tansiyona neden olduğu unutulmamalıdır. Obezite kanser ilişkisi için de kadınlarda rahim, meme, mide, böbrek ve kolon kanserine davetiye çıkaran obezite, erkeklerde pankreas, prostat, safra kesesi, böbrek ve mide kanserine neden olabilir.

Obezite Kanser Riskini Artırır mı?

Obezite hastalığı, kanser riskini artırmaktadır. Çünkü bu hastalık hormonal ve metabolik değişimleri beraberinde getirir. Ayrıca obez bireylerdeki yağ hücreleri, kana bazı hormonları aktararak kanser oluşumunu tetikler. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmada, fiziksel yetersizlik nedeniyle başlayan obezitenin kadınlarda yüzde 25 oranında kolon ve meme kanserine neden olabileceği belirtilmiştir. Ayrıca yumurtalık kanseri de obezite nedeniyle görülebilen önemli hastalıklar arasındadır.

 

 

Obezite ve Meme Kanseri

Meme kanserini tetikleyebilen obezite, karın ve kalça bölgesindeki yağ dokusunun artmasıyla ortaya çıkar. Ayrıca menopoz döneminde kadınların kansere yakalanma riski azdır. Fakat bu dönemin ardından obez kadınlarda kanser olasılığı artmaktadır. Yağ dokusunun artmasıyla üretilen östrojen hormonu, menopoz sonrası hassaslaşacağından memede tümör oluşumu gözlemlenebilir. Bu yüzden obezite kanser ilişkisi yakından takip edilerek gerekli tetkikler zamanında yapılmalıdır.

Obezite ve Rahim Kanseri

Günümüze kadar yapılan çalışmalarda obezite ile rahim iç yüzeyi arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Ancak tam sebebi açıklanamasa da östrojen hormonunun aşırı düzeyde artması, rahim kanserine neden olabilir.

Obezite ve Kolon Kanseri

Östrojen hormonu yüksek olan kadınlarda kansere yakalanma riski büyüktür. Ayrıca erkeklerde de görülen kolon kanseri genelde hormonlar arasındaki dengesizlik nedeniyle ortaya çıkabilir. Ortalama 30-55 yaş arasındaki obez bireylerin kolon kanserine yakalanma olasılığı yüksektir.

Obezite ve Mide – Yemek Borusu Kanseri

Obezitenin mide ve yemek borusu kanserine neden olabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca kalın bağırsak kanseri de aşırı yağlanma sebebiyle ortaya çıkabilir. Görüldüğü üzere obezite kanser ilişkisi ile ilgili pek çok durumun kansere davetiye çıkarabileceği unutulmamalıdır.