KİMLER OBEZİTE AMELİYATI OLABİLİR - Serdar GÜRSUL

KİMLER Obezite AMELİYATI OLABİLİR?

Obezite hakkında bilgi almak ve size özel kombine Obezite  fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Kimler Obezite Ameliyatı Olabilir?

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri olan obezitenin birçok sağlık sorununu beraberinde getirdiği bilinir. Kalp damar hastalıklarından yüksek tansiyona, uyku apnesinden psikolojik sorunlara kadar bireyleri her yönden etkileyen obezite için kimler obezite ameliyatı olabilir sorusu da merak ediliyor. Kişilerin hayat konforunda kayıplara neden olan obezite için yandaş hastalıkların giderilmesinde obezite cerrahisine başvurulur. Egzersiz ve diyet uygulamalarıyla zayıflamayan obezlerin başvurduğu bu operasyonun kimlere yapılıp kimlere yapılamayacağına dair detaylı bilgiler yazımızın devamında paylaşılmıştır.

 

 

Türkiye’de Obezite Görülme Sıklığı

Ülkemizde obezite görülme sıklığı artmaktadır. Avrupa ülkeleri arasında üst sıralarda yer alan Türkiye’de obezite sıklığı erkeklerde yüzde 20, kadınlarda yüzde 40 olarak paylaşılmıştır. Obezite tedavisinde obezite cerrahisinin sunduğu avantajlar sayesinde bu oranların düşmeye başladığı da söylenebilir. Tanımsal ifadeyle obezite; vücutta aşırı miktarda yağ birikmesidir. Bu nedenle vücut kitle endeksine göre obezite ameliyatı kararı alınarak hastanın daha sağlıklı bir şekilde yaşaması sağlanır.

Diyabet gelişiminde en önemli risk faktörü olan obezite hastalığı obezlerde tip 2 diyabete yakalanma oranını 90 kat artırmaktadır. Hem obez hem de diyabetik olan hastalar kilo verdiğinde şeker oranını daha iyi kontrol edebilirken diğer hastalıklara yakalanma ihtimalini azaltmaktadır. O halde diyabetik hastalarda kilo vermenin çok daha önemli olduğu söylenebilir. Üstelik uyku apesi, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi yandaş hastalıkların azaltılmasında obezite ameliyatının rolü büyüktür.

Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Obezite ameliyatı vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan hastalar için uygulanır. Ayrıca hastaların 18-65 yaş arasında olması gerekir. Vücut kitle endeksi 35-40 arasında olan kişilerde ise kiloya bağlı hastalıkların yaşanması halinde ameliyat uygulanabilir. Bu hastalıklar uyku apnesi, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve diyabet olarak sıralanabilir. Kimler obezite ameliyatı olabilir sorusunun diğer yanıtları ise şu şekildedir;

  • Vücut kitle endeksi 30-35 arasında olan ve tip 2 diyabeti olan kişiler
  • Kilo vermek amacıyla farklı tedavi yöntemlerine başvuran ancak sonuç alamayan bireyler

Kimler Obezite Ameliyatı Olamaz?

Ameliyattan sonra diyet konusunda gerekli kararlılığı gösteremeyecek olan kişilerin obezite ameliyatı olması mantıksızdır. Ayrıca ciddi tedavi altında olmayan fakat psikiyatrik hastalığı olanlar ile beraber alkol ve madde bağımlılığı olanlarda da obezite ameliyatı yapılmaz. Son olarak anestezi almaya engel olacak herhangi bir hastalığa sahip olanlar için de obezite cerrahisi uygulanmamaktadır.