MİDE KÜÇÜLTME AMELİYATI - Serdar GÜRSUL

MİDE KÜÇÜLTME

Mide küçültme ameliyatı hakkında bilgi almak ve size özel kombine mide küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mide küçültme ameliyatı aynı zamanda tüp mide ameliyatı olarak bilinir ve obezite cerrahisinde çok önemli bir yere sahiptir. Kısıtlayıcı bir ameliyat olmakla beraber kalori emilimini azaltan bu operasyon sayesinde mide hacmi ortalama %80 oranında küçülür. Obezitenin günümüzde yaygınlaşması nedeniyle tüp mide ameliyatına başvuran kişi sayısı da artmaktadır. Tüp mide ameliyatı sonrası hastalar daha az tüketim yaptığı gibi ameliyattan sonra bazı kurallara uymak zorundadır. Özellikle de düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme koşuluna uyum sağlayan hastaların yaşam boyu tekrar kilo sorunu yaşamaz. Ameliyattan sonra tüketilen gıdaların vücut tarafından emilimi devam ederken konforlu bir operasyon olduğu da unutulmamalıdır.

Kimler Mide Küçültme (Tüp Mide) Ameliyat Yaptırabilir?

Obezite cerrahisinde tüp mide ameliyatı yaptırmak isteyenlerin bazı sorunlarla mücadele ediyor olması gerekir. Tip 2 diyabet, reflü, inme, uyku apnesi ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların ilerleyen yaşlarda ortaya çıkmaması adına aşırı kilolu bireylerin yaptırabileceği mide küçültme ameliyatı ayrıca;

 • Beden kitle endeksi 30-35 arasında olan bireyler
 • Beden kitle endeksi 35-40 arasında olan ve uyku apnesi, kalp ve tansiyon sorunu olanlar
 • Beden kitle endeksi 40 ve üzerinde olanlar tüp mide ameliyatı olabilir.

Bireylerin yaşam tarzında kalıcı değişiklik yapması gereken bu ameliyattan önce istek ve kararlılık da önemlidir. Çünkü bu ameliyat talep eden her bireye yapılmamaktadır. Yukarıdaki sorunları yaşayanlar, gerekli tektik ve muayenelerin yapılmasından sonra tüp mide ameliyatına başvurabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüp mide ameliyatı sırasında mide dokusu kesilir ve tüp şekline getirilir. Bu yüzden mide küçültme ameliyatı aynı zamanda tüp mide olarak adlandırılmıştır. Karın bölgesinden açılacak kesilerle de yapılabilen bu operasyonun genelde Laparaskopik yöntemle tercih edildiği bilinir. İşlem sırasında midenin çevresinde bulunan organların mideye olan bağlantıları da açılır ve operasyon genel anestezi altında yapılır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası

Mide küçültme ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gereken birçok faktör bulunmaktadır. Öncelikle işlemde Laparoskopik cihaz tercih edildiğinden hastanın konfor yönünden bir sorun yaşamadığı bilinir. Karın bölgesine atılacak kesilerde ağrı hissedilmemekle beraber iyileşme süresi oldukça kısadır. Ancak ameliyatın ardından 3-4 gün hastane ortamında istirahat edilir. Gündelik yaşama dönmek için ise 1 aylık süreye ihtiyacınız olacaktır. Ameliyattan sonra ilk 1 ayda ortalama 20 kilo vermiş olacak olan hastalar, 1 yıllık süre sonunda fazla kiloların yüzde 70’inden kurtulmuş olacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüp mide ameliyatının ciddi bir riski bulunmamakla beraber işlemi yapacak olan cerrahın deneyimine göre bazı komplikasyonlar gelişebilir. Ayrıca tam donanımlı hastane ve klinik ortamlarında yapılması gereken tüp mide ameliyatının olası riskleri;

 • Kanama
 • Sızma
 • Emboli
 • Yara bölgesinde enfeksiyon oluşumu
 • İşlem bölgesinde darlık olarak sıralanabilir.

Mide Küçültme Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Bunlar;

 • Hastanede yatış süresi çok kısadır.
 • Mide hacmi azalacağından daha az tüketim yapılarak doyum sağlanır.
 • Bağırsaklarda kanama ya da tıkanıklık gibi riskler yaşanmaz.
 • Emilime müdahale yapılmaz.
 • Midedeki açlık hormonu çıkarıldığı için sürekli yemek tüketim isteği olmaz.
 • Yaşam boyu tüketmeniz gereken gıdalarda kısıtlamaya gerek duyulmaz.

Görüldüğü üzere tüp mide ameliyatı her açıdan hastaların sağlıklı bir şekilde yaşamasını destekler. Emilime müdahalenin olmadığı bu operasyonda asıl amaç, açlık hormonunu çıkarmak ve bu sayede bireylerin aşırı yemek yeme isteğini ortadan kaldırmaktır. Konforlu, başarılı ve güzel sonuçları beraberinde getiren tüp mide ameliyatı daha estetik bir vücuda kavuşmanıza da yardımcı olur.