MİDE BANDI - Serdar GÜRSUL

Mide Bandı - Gastrik Bant (Mide Kelepçesi)

Mide Bandı - Gastrik Bant (Mide Kelepçesi) ameliyatı hakkında bilgi almak ve size özel kombine mide Mide Bandı - Gastrik Bant (Mide Kelepçesi) ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Mide Bandı - Gastrik Bant (Mide Kelepçesi) Nedir, Nasıl Yapılır?

Halk arasında mide bandı olarak bilinen gastrik bant, midenin çevresine uygulanmakla beraber yan etkisi bulunmamaktadır. Bu bant midenin 2’ye ayrılmasını sağlar ve doyma hissinin daha erken gelişmesine katkıda bulunur. Bireyler beslenme sırasında daha az tüketim yaparken işlem sonrasında dikkat edilecek çok sayıda husus bulunmaktadır. Laparoskopik yöntemle yerleştirilen mide bandı tarihte ilk defa 1985 yılında uygulanmıştır. Operasyon sonrası 15-18 ay içinde hastaların fazla kiloları yaklaşık yüzde 75 oranında yok olmaktadır. Bu nedenle günümüzde başarılı bir şekilde uygulanan obezite ameliyatlarından biridir.

 

Mide Kelepçesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaların sırt üstü yatırılmasıyla başlatılan operasyonda 30 derecelik açıyla önce ayaklara pozisyon verilir. Göbek üstü bölgesinden kesi atılarak başlatılan ameliyatta, bandın takılacağı yere özel iğnelerle girilir. Kesinin atılacak ilk bölgeden özel kamerayla giriş yapılır. Ancak bu işlemden önce karın bölgesine özel gaz uygulanır. Karbondioksit gazının verilmesinin amacı, diğer iç organları geriye doğru itmek ve zarar görmelerini engellemektir. Hazırlık aşamasıyla beraber mide bandı artık mideye yerleştirilir. Gastrik bandın takılacağı yer, mide ile yemek borusunun kesiştiği bölgedir.

Kimler Gastrik Bant Taktırabilir?

Mide kelepçesi ameliyatına başvurmak isteyen kişilerin bazı şartlara uyum sağlıyor olması gerekir. Bunları sıralayacak olursak;

  • Tüketim bozukluğu olmayan bireyler
  • Mide fıtığı olmayanlar
  • Mide ülseri olmayanlar
  • Anesteziye karşı alerjisi olmayanlar
  • Madde ve alkol bağımlılığı bulunmayanlar
  • Herhangi bir hormonal hastalığı olmayanlar şeklindedir.

Ayrıca mide kelepçesi ameliyatı olmak için hastaların 18-60 yaş arasında ve sağlıklı bir bünyede bulunması şarttır. Vücut kitle endeksi ise 40 ve üzerinde olmalıdır. Yani bu operasyon morbid obezlere uygulanan bir ameliyattır.

Mide Kelepçesinin Avantajları Nelerdir?

Mide kelepçesi ile beraber kilo verme süreci hızlıca başlar. Günümüzde kilo verme yöntemi olarak morbid obezlerin tercih ettiği bu uygulama obezite ve diyabet hastalığı olanlarda başarıyla tamamlanır. Mide ve yemek borusu arasına bırakılan özel bant sayesinde mide iki farklı bölgeye ayrılarak gıda tüketimi azaltılır. Ancak işlem sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Yaklaşık 18 ay içinde kilo verme süreci devam ederken 24 ay sonra hastalar sabit bir kiloda kalmaya devam eder. Bu dönemde egzersizlere başlanması ve sağlıklı bir beslenme programıyla hareket edilmesi şarttır.

Mide Kelepçesi Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Uygulamanın ciddi bir yan etkisi bulunmamakla beraber hastaların vitamin ve mineral takviyeleri sadece doktor tarafından takip edilir. Düzenli egzersiz uygulamalarına başlaması gereken hastaların yemek öğünlerini de yine doktor tavsiyesine göre alması şarttır. Ayrıca yemeklerden önce ve sonra düzenli su tüketimi yapması gereken hastaların protein bakımından zengin öğünlerle beslenmesi önemlidir.

Bu kurallara göre hareket eden bireylerde komplikasyon gelişme riski çok azdır. Ancak bazı bireyler işlem sonrası yetersiz beslenme programlarına devam ederse mide bulantısı, terleme, ülser, emboli, safra kesesi sorunları ile mide bandının düşmesi gibi durumlarla karşılaşabilir. Bunlarla birlikte enfeksiyon ve cilt yüzeyinde sarkma gibi olumsuz yan etkiler de gelişebilir. Uzman cerrahların sadece hastane ortamında gerçekleştirebileceği mide kelepçesi ameliyatı sayesinde talep edilen kiloya ulaşılacak ve artık sabit bir kiloda kalınacaktır.