AMELİYAT SONRASI İYİLEŞME - Serdar GÜRSUL

Obezite Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci?

Obezite ameliyatı iyileşme süreci hakkında bilgi almak ve size özel kombine Obezite ameliyatı  fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Obezite Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Obezite ameliyatı sonrası iyileşme süreci hakkında hastalar pek çok konuda araştırma yapmaktadır. Öncelikle ameliyatın başarılı geçmesi için işlem öncesinde de bazı durumlara dikkat edilmelidir. Eğer yapılabiliyorsa mutlaka bir miktarda kilo vermesi gereken hastalar bu sayede operasyon kaynaklı risklerin oluşma durumunu azaltabilir. Ameliyat ile ilgili testlerin yapılmasıyla beraber mide patolojileri için endoskopik muayene, kan testleri ve solunum yolu fonksiyonları değerlendirilmektedir. Bunlara ek olarak ameliyat kararı verebilmek adına anestezi, psikiyatri, göğüs, kardiyoloji ve endokrinoloji gibi alanlarda da doktorun görüşü alınacaktır. Hasta 1 gece öncesinden aç kalmalı ve 15 gün önceden sigara ve alkol tüketimini sonlandırılmalıdır.

 

 

Mide Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Obezite ameliyatı sonrası iyileşme süreci hızlı bir şekilde başlamaktadır. Ancak hastaların durumu ameliyattan sonraki ilk günde incelenerek sıvı beslenmeye geçmesi gerekir. Ayrıca diyetisyenin hazırladığı beslenme programına uyulması da önemlidir. Küçük kesiler atılarak başlatılan operasyonun tamamlanmasıyla hastanın 3-5 gün hastanede istirahat etmesi gerekir. Taburcu olan hastaların günde en az 8 bardak su tüketmesi ve ilk 15 gün sadece diyetisyenin hazırladığı programa göre sulu gıdayla beslenmesi gerekir. Yine bu süreçte protein desteği alması gereken hastaların 15. günden sonra hafif yumuşak gıdalar geçmesi önemlidir.

İlk 1 ay ağır fiziksel uygulamalardan kaçınması gereken hastaların ağır işler dışında iş yaşamına geri dönmesi söz konusu olabilir. Kadınlarda ise ameliyat sonrası çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde en az 1 yıl beklenmesi şarttır. Sıraladığımız bu kurallara göre hareket eden hastalar obezite ameliyatı sonrası iyileşme süreci konusunda herhangi bir sorunla karşılaşmayacak ve 12. ayın sonunda fazla kilolarının yüzde 80’i gitmiş olacaktır.

Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Ameliyattan sonra mide sindirim kapasitesi ve mide hacmi azalacağı için hastaya özel bir beslenme programıyla hareket edilecektir. Yine işlem sonrası ilk 15 gün boyunca belirli bir kaloriye sahip olan sıvı içecekler ile beslenme düzeni sağlanır. Daha sonraki haftalarda protein destekli akıcı katı besinler ile sıvı gıdalara devam edilir. Ancak bu program, hastanın genel sağlığını bozmayacak şekilde hazırlanılır ve diyetisyen tarafından da düzenli bir şekilde takip edilir. Besin ögesi eksikliği yaşamamak adına diyet dışında herhangi bir gıda tüketimi yapılmamalıdır.

Hastalar 1. ayın sonunda basit egzersizlere başlayabilir. Egzersizle beraber vücuttaki sarkmalar ortadan kalkacak ve kas kütlesinde koruma sağlanacaktır. Uygulanan egzersizler sayesinde hastanın öz güveni geri gelecek ve aktif bir şekilde genel hayatına devam edecektir. Doktor ve diyetisyenin tavsiyelerine uyum sağlayan bir hasta kilo vermeye devam ederken belirttiğimiz üzere 12. ay sonunda aşırı kiloların yaklaşık yüzde 80’inden kurtulmuş olacaktır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Gelişebilecek Komplikasyonlar

Obezite ameliyatı sonrası iyileşme süreci ele alınırken gelişebilecek komplikasyonlara da dikkat edilmelidir. Öncelikle işlem sonrasında en sık görülen yan etki, yorgunluk ve halsizliktir. Bu durum genelde stresle beraber ortaya çıkar ve düzenli egzersizlerle ortadan kaldırılır. Ayrıca ameliyattan sonra yemek tüketim alışkanlıkları da değiştirilmelidir. Midenin kapasitesinden daha az tüketmek, katı gıdaların yanında sıvı tüketimi yapmak, mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

İyileşme sürecinde mineral, protein ve vitamin eksikliğine dikkat edilmelidir. Bu kriterlere dikkat etmeyenlerde bacak krampı ve saç dökülmeleri görülebilir. Özellikle de eksik vitamin takviyelerinin bu dönemde doktor onayıyla alınması gerekir. Son olarak ameliyattan sonra gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Daha önce reflüsü olan hastalarda ciddi ağrılara neden olan gazlı içecekler dışında minimum 2 ay boyunca kahve tüketimi de sonlandırılmalıdır.