ÇOCUKLARDA OBEZİTE - Serdar GÜRSUL

Çocuklarda Obezite

Çocuklarda Obezite hakkında bilgi almak ve size özel kombine Çocuklarda Obezite  fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Çocuklarda Obezite Nedenleri ve Belirtileri

Çocuklarda okul öncesi dönemde başlayan obezite tehlikesiyle ilgili en büyük görev, ebeveynlere düşmektedir. Yapılan araştırmalarda günümüzde her 4 çocuktan 1’i, aşırı kilo sorunuyla mücadele etmektedir. Türkiye’de obezite rakamları da artmaya devam ettiği için çocuklarda obezite nedenleri saptanmalı ve hızlı bir şekilde aksiyon alınmalıdır. Çocuklarda beslenme alışkanlıkları, hormonal faktörler, ailevi nedenler ve çevresel faktörler nedeniyle ortaya çıkan aşırı şişmanlık, ileri yaşlarda birçok hastalığa neden olabiliyor. Bu hastalıklar ise başta obezite olmak üzere sistem ve organ bozuklukları, hipertansiyon, ortopedik sorunlar ve insülin artışı olarak sıralanmaktadır.

Çocuklarda Obezite Sebepleri Nelerdir?

Çocuklarda obezite sebepleri arasında en önemlisi günlük beslenme alışkanlıklarıdır. Obez çocuklar gün içinde daha fazla tüketim yaparken az enerji yaktığından kilo almaya devam eder. Özellikle de fast food türü beslenmenin çocuklarda doğrudan obeziteye davetiye çıkardığı unutulmamalıdır. Ayrıca karbonhidrat ve yağ bakımından zengin besinler ile yüksek kalorili gıdalar da çocuklarda obezite belirtilerinin açığa çıkmasında etkilidir.

Çevresel faktörler de obezite nedenleri arasındadır. Çünkü şehir hayatını benimsemiş olan çocuklar gün içinde daha az fiziksel aktivite gerçekleştirir ve sürekli tüketim halindedir. Ayrıca uzun süre TV izlemek ve bilgisayar başında zaman geçirmek de obezite nedenleri olarak sıralanıyor.

Son olarak ailevi nedenlerin de çocukları etkilediği biliniyor. Ailedeki diğer bireylerin şişman olması halinde çocukta da yüzde 75-80 oranında obezite görülme sıklığı vardır. Ancak baba veya anneden birinin şişman olması halinde çocuğun obeziteye yakalanma riski daha düşüktür.

Çocuklarda Obeziteyle Beraber Ortaya Çıkan Hastalıklar

Çocuklarda obezite ile beraber pek çok sağlık sorunu yaşanabilir. Sistem ve organ bozuklukları bu hastalıklar arasında ilk sıradadır. Kanda bulunan iyi veya kötü kolesterolü düşüren obezite ayrıca kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Karaciğer yağlanması ve safra kesesi hastalıkları da obezite sonucunda yaşanabilecek hastalıklar arasındadır.

İnsülin salgısında artış da yine obezite kaynaklı sorunlardandır. Öte yandan üreme fonksiyonları da obezite nedeniyle olumsuz etkilenir. Kız çocuklarındaki obezite hastalığında adet düzensizlikleri ve aşırı kıllanma yaşanırken hem kız hem de erkek çocuklarda kemik gelişimi sorunları yaşanabilir.

Ortopedik sorunlar, obez çocuklarda görülen rahatsızlıklardandır. Çünkü kilo artarken eklemlere binen aşırı yük, eklem sorunlarına neden olur. Solunum fonksiyonlarını da bozan obezite hastalığı çocuklarda kalbe binen yük miktarını artırdığından enerji tüketiminin azalmasına neden olur.

Çocuklarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda obezite belirtileri;

 • Soluk almada güçlük
 • Uykuda düzensizlik
 • Horlama
 • Kaygı
 • Fiziksel aktivitede güçlük
 • Eklem ağrıları
 • Aşırı terleme şeklinde sıralanabilir.

Çocuklarda Kilo Alımını Önleme Yolları

Ebeveynler çocuklarda kilo alımını önlemek için aşağıdaki aksiyonları almalıdır;

 • Çocuklar şekerli içecek ve yiyeceklerden uzak tutulmalıdır.
 • Sebze ve meyve ağırlıklı beslenme programına geçilmelidir.
 • Gazlı ve asitli içecekler tüketilmemelidir.
 • Tatlandırıcılar ve diyet ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Hafta sonları fiziksel aktiviteye ağırlık verilmelidir.
 • Çocukların boş vakitlerinde yemek tüketmesi engellenmelidir.
 • Yağ oranı yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır.

Çocuklarda Obezite Tedavisi Nasıldır?

Çocuklarda obezite nedenleri ve belirtileri ortaya çıktıktan sonra yapılması gereken ilk şey, fiziksel aktivitelere başlamaktır. Elbette düzenli beslenmeyi de hayatın bir parçası haline getirerek bu sürece devam edilmelidir. Küçük yaşlarda obezite ameliyatı yapılamayacağı için diyetisyenin önerilerine göre beslenme programı hazırlanmalıdır. Genelde özel diyetler ve günlük spor aktiviteleriyle başarı sağlanabilir. Ancak büyüme faktörü de ön planda tutularak küçük porsiyonlar yerine sık öğünler tüketilmelidir.