BESLENME - Serdar GÜRSUL

MİDE KÜÇÜLTME

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme hakkında bilgi almak ve size özel kombine mide küçültme ameliyatı fiyatlarını öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir veya Whatsapp hattımızdan 5 dakikada teklifinizi alabilirsiniz.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Süreci

Obezite her geçen gün artmaya devam ederken bu hastalığın tedavisi olarak ‘mide küçültme ameliyatı’ uygulanmaktadır. Elbette işlem öncesinde olduğu gibi sonrasında da pek çok sürece dikkat edilmelidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme konusunda hastalar bireysel olarak beslenme ve egzersiz faaliyetlerine dikkat etmelidir. Aslında ameliyattan sonraki en önemli dönem ilk 12 aylık süredir. Bu dönemde uygulanacak diyet sayesinde vücuttaki yağ oranı azalır ancak kas kütlesi korunmaya devam eder. 1. yılın ardından kurallara uyum sağlayan hastalar aşırı kiloların yüzde 80’inden kurtulmuş olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Beslenme

Ameliyat öncesi beslenme çok önemlidir. Proteinli diyetlerin uygulandığı bu süreçte iyileşme sürecinin hızlandırılması için gerekli aksiyonlar alınır. Hastaların kilo verme taleplerinin karşılanması için karbonhidratlı gıdalardan tamamen uzak durması gerekir. Bu süreçte tüketilmesi gereken ürünler;

  • Baklagiller
  • Tavuk
  • Mercimek
  • Balık
  • Kırmızı et
  • Yumurta
  • Süt olarak sıralanır.

Ayrıca vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması amacıyla diyetisyen tarafından farklı öneriler de sunulacaktır. Ancak sigara ve alkol ile beraber yağlı ve şekerli yiyeceklerin tamamından obezite ameliyatından önce uzak durulmalıdır. Ek olarak hamur ve kızartma gibi ürünlerin tüketimi de sonlandırılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme döneminde hastalar stresli olabilir. Bu durumda diyet uygulamalarına devam edilmeli ve kurallara da uyum sağlanmalıdır. Obezite hastaları bu süreçte uyduğu kurallar sayesinde kilo almadan sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.

Ameliyattan sonra sıvı beslenme süreci başlatılır. 1. haftadan sonra ise doktor tavsiyesine uyum sağlayarak sıvı ve püre tüketime devam edilir. Daha sonra yumuşak ve katı tüketimlere geçilir. Diyete uyum sağlayan hastalar bu dönemde özel bir beslenme programıyla desteklenmektedir.

Ameliyattan sonra günde 2 litreye kadar su tüketiminin yapılması gerekir. Yağlı ve şekerli yiyecekler yasak olmakla beraber yoğun karbonhidratlı ürünlerden de uzak durulmalıdır. Sık sık tüketim yapması gereken hastaların küçük porsiyonlarla beslenmesi gerekir. Beslenme sürecine dikkat eden hastalar artık obeziteden kurtulmuş ve sağlıklı bir yaşama geçiş yapmış olacaktır. Ancak egzersizler de bu dönemde çok önemlidir. Günlük en az 30 dakika yürüyüş yapması gereken hastaların önerilen egzersiz hareketlerini uygulaması da şarttır.